Ilona
25.02.2016

Lista ofert pracy poniżej (pod tekstem)

Wiele osób decyduje się na wyjazd do Niemiec do pracy jako opiekun(ka) osób starszych. Dostępnych jest wiele ofert, które można znaleźć na stronach internetowych. Przed wyjazdem warto dokładnie zapoznać się z tym, jakie pracodawca ma wymagania i co jest oferowane pracownikowi.

Co zapewnia pracodawca?

W zależności od pracodawcy warunki pracy mogą się nieznacznie różnić. Jednak jest to praca legalna i bezpieczna. Do tego mamy atrakcyjne wynagrodzenie, a także czasami możemy liczyć na premie. Bardzo często pracodawca wszystko organizuje i pokrywa koszty podróży.

Są to sprawdzone i pewne miejsca pracy. Do tego możemy liczyć na pakiet prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Poza tym będziemy mieć stałą opiekę ze strony zespołu koordynatorów. Pracodawca najczęściej oferuje również zakwaterowanie i wyżywienie w miejscu pracy, ale też można szkolić swój język, np. na zajęciach stacjonarnych albo kursach internetowych czy podczas rozmów z podopiecznym. Pracownicy mogą też nie ponosić kosztów dojazdu do Niemiec, a także powrotu do kraju.

Jakie są warunki mieszkaniowe?

Najczęściej osoba podopieczna mieszka w swoim domu jednorodzinnym albo mieszkaniu. Przeważnie opiekunka ma oddzielny pokój, a także osobną łazienkę. Najczęściej można też korzystać z tanich połączeń telefonicznych do Polski, a także z Internetu.

Jakie są wymagania odnośnie opiekunki?

Bardzo często wymagane jest doświadczenie w pracy z osobą starszą albo niepełnosprawną. Do tego konieczna jest znajomość języka niemieckiego przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Dodatkowo punktowane są zaświadczenia i dyplomy z ukończonych kursów kierunkowych, ale też mile widziane są referencje z poprzednich miejsc pracy. Dużym atutem jest także posiadanie prawa jazdy kategorii B, ponieważ konieczne może być wożenie podopiecznego na wizyty do doktora. Poza tym trzeba być osobą uczciwą i zaangażowaną, która w pełni będzie wykonywała powierzone jej zadania.

Ile zarabia opiekun(ka)?

Zarobki dla opiekunek w Niemczech uzależnione są od kilku kryteriów, czyli:
•    posiadanego doświadczenia,
•    stopnia znajomości języka niemieckiego,
•    zakresu obowiązków w miejscu pracy.

W związku z tym, jeżeli mamy duże doświadczenie, dobrze znamy niemiecki i mamy szeroki zakres obowiązków, to możemy liczyć na większe wynagrodzenie.

Opiekunka może zarobić pomiędzy 900 a 1500 euro netto. Natomiast dodatkowe wynagrodzenie można dostać za pracę w okresie świąt Wielkanocnych, Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Jakie ma obowiązki opiekun(ka)?

Opiekunka zawsze na początku dowiaduje się, jakie są jej obowiązki. W zależności od pracodawcy polega ona na pomaganiu osobie starszej w codziennych czynnościach, które sprawiają jej trudność, czyli ubieranie się, jedzenie, mycie się, a także dbanie o codzienną higienę.

Poza tym konieczne jest pomaganie tej osobie w prowadzeniu domu, np. pranie, gotowanie, sprzątanie, prasowanie oraz robienie zakupów. Do tego konieczne jest wspieranie osoby starszej w jego chorobie. Trzeba też pilnować wizyt lekarskich, odpowiedniego przyjmowania leków, a także wozić podopiecznego na wizytę do lekarza.

Ważne jest również umiejętne wypełnienie czasu wolnego osobie chorej, a także należy wychodzić z nią na spacery. Jest to taka praca, która polega głównie na spędzaniu czasu z osobą starsza i towarzyszeniu jej w ciągu całego dnia podczas wykonywania różnych czynności. Jednak pracownikowi przysługuje prawo do odpoczynku w ciągu dnia, np. krótka przerwa.